Łóżeczko niemowlęce - czym kierować się przy kupnie?

Rodzice, po narodzinach dziecka, pragną dla niego jak najlepszego miejsca do spania. Jakie cechy powinno posiadać łóżeczko niemowlęce? To kluczowy mebel, który z pewnością można zaliczyć do wyprawki dla malca. Spędza to sen z powiek niejednemu rodzicowi. Jednak jeśli weźmie się pod uwagę kilka aspektów, wybór okaże się znacznie łatwiejszy. 

Bliskość dzięki łóżeczku niemowlęcemu

Przez pierwszy rok życia dziecko powinno jak najwięcej czasu spędzać ze swoimi rodzicami. Przez początkowe pół roku powinno nawet znajdować się z nimi w jednym pomieszczeniu, aby podtrzymać bliskość i wytworzyć relacje. Jednak w dłuższej perspektywie niezalecane jest wspólne spanie z rodzicami. Jedną z cech, jakie powinno mieć łóżko niemowlęce jest możliwość tzw. “dostawki”. Po odpowiednim przystawieniu go do miejsca spania rodziców matka ma możliwość łatwego karmienia piersią. Takie łóżeczko jest mniejsze, więc bez problemu zmieści się i wpasuje w każdą aranżację. Bliskość oraz dotyk dadzą dziecku komfort, ukojenie i obniżenie poziomu stresu.

Bezpieczeństwo jako najważniejsza cecha łóżeczka niemowlęcego  

Kiedy zastanawiamy się nad najistotniejszymi cechami łóżka niemowlęcego, powinno nam przyjść na myśl przede wszystkim bezpieczeństwo dziecka. Taki mebel musi przejść przez wszystkie możliwe atesty. Nieświadome swoich ruchów maleństwo, mogłoby w nieodpowiednim miejscu wyrządzić sobie krzywdę. Zatem większość osób stawia na tradycję i dokonuje zakupu drewnianego łóżeczka niemowlęcego. Należy jednak pamiętać, by nie odstawały z niego żadne pręty bądź inne niebezpieczne elementy. Warto postawić na zupełnie gładkie tworzywo. Ponadto, aby zwiększyć bezpieczeństwo, przyda się dodatkowa barierka. Musi ona być stabilna i wytrzymała na dodatkowe naciski. Kolejną warstwą bezpieczeństwa łóżeczka niemowlęcego będą tzw. gryzaki. Są to nakładki ochronne, przeznaczone na krawędzie mebla. Dzięki temu ząbkujący maluch uniknie narażenia na ból. 

Komfort i funkcjonalność łóżeczka niemowlęcego 

Jakie cechy jeszcze powinno posiadać łóżko niemowlęce? Nie można zapominać o wygodzie! Materac dla niemowlaka  to wyjątkowo ważny aspekt. Powinien on być

 poddany wszelkim atestom, 
∙ dobrany pod wagę  oraz wiek dziecka,
∙ antyalergiczny, 
∙ dobrany tak, by zwalczał drobnoustroje (obecne na skórze) dzięki właściwościom antyseptycznym. 

  Większość osób stawia na materace lateksowe bądź piankowe, które spełniają powyższe wymagania. Sprawdź i wybierz odpowiedni dla swojej pociechy. Na naszej stronie znajdziesz już gotowe łóżeczka z materacem.

  Istotnym punktem w wyborze łóżeczka niemowlęcego okazuje się również jego praktyczność. Na wyprawkę dziecka składa się ogrom rzeczy (pieluchy, ubranka itp.). Warto więc mieć przy sobie te najistotniejsze. Na ratunek przychodzi wtedy szuflada pod łóżeczkiem. Dzięki niej wykorzystamy przestrzeń i nie trzeba będzie robić poszukiwań akcesoriów po całym domu. 

  Estetyka - kluczowa cecha łóżeczka niemowlęcego 

  Na samym końcu nie należy zapominać o aspekcie wizualnym. Wszystko oczywiście zależy od preferencji kupującego. Dobrym wyborem  okaże się taki mebel, który wpasuje się w wybrane wnętrze pod kątem wizualnym. Co ważne, kolorystyka nie powinna być nad wyraz rażąca, ponieważ znacząco jaskrawe barwy mogłyby rozpraszać malucha. Niemowlak jest wrażliwy na bodźce z zewnątrz. Wszelkie zabawki zawierają mnóstwo kolorów, dlatego łóżeczko nie powinno mieć ich w nadmiarze. Mogłoby  to spowodować dodatkowy stres, płacz lub bezsenność. W naszej ofercie mamy do wyboru różne łóżeczka dziecięce. Są specjalnie dostosowane do potrzeb malucha. Polecamy m.in: łóżeczko 120x60 bądź łóżeczka 140x70.

  Podsumowanie

  Reasumując to, jakie cechy powinno mieć łóżko niemowlęce, należy wśród nich wymienić: bezpieczeństwo, funkcjonalność, wygodę i komfort. Istotnym aspektem jest wytworzenie więzi między dzieckiem a rodzicami. Zatem możliwość dostawki do ich łóżka pomoże w stworzeniu bliskich relacji. Na samym końcu kluczowa będzie również estetyka. Mebel o stonowanym kolorze i wpisujący się w design naszego domu będzie doskonałym wyborem.