Łóżeczko dla niemowlaka – dostawiane, 3w1, turystyczne czy tradycyjne?

Wraz z narodzinami dziecka, jednym z pierwszych pytań, jakie stawiają sobie młodzi rodzice jest: jakie łóżeczko wybrać? Łóżeczko niemowlęce dostawne, tradycyjne, model 3 w 1, a może turystyczne? Jest to ważna decyzja, ponieważ dziecko będzie spędzać w łóżeczku wiele godzin, a jego bezpieczeństwo i wygoda są kluczowe. W tym artykule przeanalizujemy każdy z wymienionych typów łóżek dla niemowląt, aby pomóc młodym rodzicom w podjęciu właściwej decyzji.

Czym kierować się przy wyborze łóżeczka dla niemowlaka? 

Wybierając pierwsze łóżeczko dla dziecka warto zwrócić uwagę na kilka kryteriów, które zapewnią maluchowi bezpieczeństwo i spokojny sen, a rodzicom ułatwią codzienne funkcjonowanie. Oto najważniejsze kwestie:

 bezpieczeństwo - zawsze warto upewnić się, czy łóżeczko posiada certyfikaty i spełnia normy bezpieczeństwa. Najlepiej wybierać modele, które posiadają specjalne zabezpieczenia, takie jak boczne poręcze lub barierki, które chronią dziecko przed wypadnięciem;
∙ dostępna przestrzeń - wybór typu łóżeczka będzie zależał również od tego, czy na dziecko czeka osobny pokój (wtedy można wybrać model tradycyjny) czy będzie spało w jednej sypialni z rodzicami (wtedy można rozważyć łóżeczko niemowlęce dostawiane do łóżka rodziców);
∙ wygoda - łożeczko powinno być wygodne dla dziecka, dlatego warto zwrócić uwagę na jego wymiary i materac. Materac powinien być odpowiednio twardy, a rozmiar łóżeczka dostosowany do wieku i rozwoju dziecka;
∙ funkcjonalność - warto wybierać łóżeczka, które posiadają dodatkowe funkcje, takie jak schowki na pościel czy przewijak. Na rynku są również łóżeczka dziecięce z funkcją kołyski. Dzięki takim udogodnieniom codzienne funkcjonowanie z dzieckiem staje się łatwiejsze; 
∙ przenośność - jeśli planujemy częste podróże z dzieckiem, warto rozważyć zakup łóżeczka niemowlęcego turystycznego, które jest łatwe do przenoszenia i składania;
∙ estetyka - choć nie jest to najważniejsze kryterium, warto zwrócić uwagę na estetykę łóżeczka, aby pasowało do stylu wnętrza i było atrakcyjne dla dziecka.

  Łóżeczka niemowlęce - jakie wybrać? Najpopularniejsze rodzaje łóżeczek dla niemowląt

  Na rynku dostępne są różne rodzaje łóżeczek dla niemowlaka, spośród których najpopularniejsze to: łóżeczko niemowlęce dostawne, łóżeczka niemowlęce 3 w 1, modele turystyczne oraz tradycyjne łóżeczka niemowlęce. Jakie wybrać, żeby spełniało oczekiwania rodziców i jednocześnie dawało dziecku komfort i bezpieczeństwo? Sprawdźmy, czym charakteryzują się poszczególne rodzaje.

  Łóżeczko niemowlęce dostawne

  Łóżeczko niemowlęce dostawne to idealna opcja dla rodziców, którzy chcą mieć swoje dziecko blisko siebie w nocy. Ten typ łóżeczka przytwierdza się do łóżka rodziców, co ułatwia karmienie w nocy, ponieważ dziecko znajduje się tuż obok mamy. To również znacznie zwiększa poczucie bezpieczeństwa dziecka. Łóżeczko dostawne jest zazwyczaj mniejsze niż tradycyjne łóżeczka niemowlęce, co może okazać się zaletą dla rodziców, którzy mają ograniczoną przestrzeń w sypialni. Bywa, że wybór takiego mebla podyktowany jest koniecznością, niekiedy jednak rodzice decydują się na nie mimo sporego domu, np. jeśli praktykują rodzicielstwo bliskości. 

  Łóżeczka niemowlęce 3 w 1

  Łóżeczka niemowlęce 3 w 1 to opcja, która rośnie razem z dzieckiem. Zazwyczaj wyposażone są one w regulację wysokości poziomu materaca i zdejmowane szczebelki lub dodatkowe drewniane barierki. Dzięki temu sprawdzają się jako łóżeczka dla noworodków, niemowląt oraz dla małych dzieci, nawet do czasu pójścia do szkoły. Dzięki temu rodzice nie muszą kupować oddzielnych łóżeczek na kolejne etapy rozwoju dziecka, co jest opłacalne i wygodne.

  Łóżeczka niemowlęce turystyczne

  Łóżeczka niemowlęce turystyczne są idealnym rozwiązaniem dla rodzin, które często podróżują. Mają lekkie konstrukcje i są łatwe do przenoszenia, co czyni je idealnymi do użytku podczas weekendowych wypadów i dłuższych wyjazdów. Mobilność i łatwości składania sprawia, że rodzice mogą uniezależnić swoje podróżne wybory od dostępności miejsca do spania dla maluszka. 

  Łóżeczka niemowlęce tradycyjne

  Tradycyjne łóżeczka z materacemnajpopularniejszym wyborem i można znaleźć je w ofercie większości sklepów. Występują w różnych stylach, dzięki czemu łatwo dopasować je do wystroju pomieszczeń. Standardowe łóżeczko 120x60 przeznaczone jest do ok. 3 roku życia, a łóżeczka 140x70 mogą służyć dziecku nawet do 6-7 roku życia. Łóżeczka niemowlęce tradycyjne są zazwyczaj wykonane z drewna i mają boczne poręcze, które zapewniają maluchowi bezpieczeństwo. Mogą być wyposażone w dodatkowe funkcje, np. schowki lub przewijaki.

  Wiesz już, czym charakteryzują się poszczególne łóżeczka, jakie wybrać mając do dyspozycji niewielką przestrzeń lub często podróżując. Szeroka oferta produktów na rynku sprawia, że coraz łatwiej jest dopasować łóżeczko do indywidualnych potrzeb i stylu życia rodziców, a przy tym nie stracić z oczu bezpieczeństwa i wygody dziecka.