Kiedy obniżyć materac w łóżeczku dla niemowlaka?

Twoje dziecko rośnie jak na drożdżach i zastanawiasz się, kiedy zmienić łóżeczko na większe? Wraz ze wzrostem Twojej pociechy koniecznie musisz zadbać o właściwe warunki jego snu. Kiedy tak naprawdę najlepiej obniżyć łóżeczko niemowlakowi? Wszystko jest uzależnione od tzw. kroków milowych w jego rozwoju. Dzisiejsze meble do pokoi dziecięcych zapewniają elastyczne ich użytkowanie, a jego funkcje możesz modyfikować wraz ze wzrostem pociechy. Z tego wpisu dowiesz się, kiedy obniżyć dziecku łóżeczko na najniższy poziom. Wbrew pozorom jest to istotne nie tylko dla jakości jego odpoczynku, lecz także ze względów bezpieczeństwa. Dowiesz się także jak długo dziecko śpi w łóżeczku niemowlęcym oraz takim o wymiarach 120x60 cm. Zapraszamy do lektury!

Kiedy obniżyć łóżeczko niemowlakowi?

Na samym początku materac umieszczony jest ok. 30 cm poniżej barierki. Noworodki zazwyczaj są mało mobilne, a nawet próba przewrócenia na brzuszek czy plecy w tym układzie gwarantuje bezpieczeństwo. To także ogromna wygoda dla mam, gdyż brak konieczności schylania się po dziecko to ulga dla kręgosłupa obciążonego podczas ciąży. Twój maluch już za moment będzie umiał samodzielnie siadać, a Ty zastanawiasz się, kiedy obniżyć materac w łóżeczku dla niemowlaka? Modyfikacje tego mebla powinny następować wraz ze wzrostem maluszka. Gdy dziecko podejmuje pierwsze próby siadania lub raczkowania to trzeba bazę obniżyć na środkowy (drugi) poziom, żeby zapobiec wypadnięcie z łóżeczka. Oczywiście każde dziecko jest inne, ale trzeba przyjąć, że niektóre dzieci się szybciej rozwijają i mogą być bardziej sprytne aniżeli inne, lepiej dmuchać na zimne... Dzięki temu zadbasz o jego bezpieczeństwo i uchronisz je przed wypadnięciem. 

Kiedy natomiast obniżyć łóżeczko dla niemowlaka na drugi, najniższy poziom? Wtedy, gdy dziecko zaczyna już wstawać przy pomocy barierek oraz samodzielnie. Jest to niezwykle istotne dla bezpieczeństwa, a przegapienie tego momentu może niestety poskutkować upadkiem. Kiedy dziecko jest na tyle duże, że zaczyna wychodzić z łóżeczka, zbawieniem będą wyjmowane szczebelki. Uchronią one maluszka przed nocnymi akrobacjami, co zapewni rodzicom dużo spokoju. To także doskonały moment, by zadać sobie pytanie, kiedy zmienić łóżeczko na większe.

Kiedy zmienić łóżeczko na większe?

Gdy dziecko jest już na tyle duże, że zaczyna samodzielnie opuszczać łóżeczko, należy rozważyć jego wymianę na większe. Nie musisz od razu stawiać na łóżko dla dorosłych - na początek wystarczy większy materac. Standardowo, po narodzinach dziecka rodzice wybierają łóżeczko 120x60 cm i w większości przypadków jest ono wystarczające. Jeśli jednak chcesz zadbać o lepszy komfort wypoczynku Twojego rosnącego malucha, warto rozważyć łóżeczka 140x70 cm. Jeśli masz w domu nieco większą przestrzeń do wykorzystania to z pewnością będzie to świetna opcja. Jeśli chcesz zmienić łóżeczko na większe, to zacznij od tego. Dzięki wariantowi ze zdejmowanym bokiem, z łatwością przekształcisz je w swoisty tapczanik. W takiej formie łóżeczka dziecięce mogą służyć nawet przedszkolakom.

Sen u dziecka - dlaczego warto zadbać o jak najlepsze warunki?

Czy wiesz, że łóżeczka z materacem to niezwykle istotny element w rozwoju dziecka? Komfortowy sen sprawia, że:

  • dziecko lepiej się regeneruje i rośnie,
  • poprawia się jego układ odpornościowy,
  • rozwój mózgu jest bardziej efektywny,
  • ryzyko wystąpienia problemów z koncentracją i pamięcią jest obniżone,
  • kontrolowanie emocji jest dużo łatwiejsze.

    Jak widzisz warto zadbać o odpowiednie warunki snu już od samego początku. Monitoruj wzrost dziecka i zadbaj o to, by wiedzieć, kiedy obniżyć łóżeczko niemowlakowi i zmienić je na większe. Już wiesz, że to ważne, chociażby ze względów bezpieczeństwa. By zapewnić odpowiedni komfort termiczny np. na spacerach, postaw na piękny i mięciutki kocyk bawełniany. Dzięki Twojej świadomości dziecko będzie wzrastać zdrowo i prawidłowo, a jego sen przyniesie mu tak potrzebną regenerację.