Kiedy kupić łóżeczko dla niemowlaka?

Jednym z ważnych punktów na liście rzeczy do zrobienia przez przyszłych rodziców jest wyposażenie pokoju dziecka. Kiedy kupić łóżeczko dla niemowlaka? To mebel, w którym maluch w pierwszym okresie życia będzie spędzał najwięcej czasu. Warto więc być pewnym tego wyboru. Podpowiadamy, kiedy najlepiej podjąć decyzję o zakupie.

Kiedy kupić łóżeczko dla niemowlaka?

Przed zakupem łóżeczka warto rozważyć szereg czynników, tak aby być pewnym, że będzie to najlepszy wybór:

  • - jaki budżet chcemy przeznaczyć na łóżeczko,
  • - gdzie będzie stało łóżeczko — czy dziecko będzie spało przy rodzicach w sypialni, czy będzie miało swój osobny pokój,
  • - jaka jest wielkość pomieszczenia i dostępna przestrzeń w miejscu, w którym ma spać dziecko,
  • - jaki rozmiar ma mieć łóżeczko i jaki rozmiar materaca będzie do niego odpowiedni,
  • - czy łóżeczko ma służyć dziecku również po okresie niemowlęcym,
  • - czy łóżeczko ma mieć miejsce do przechowywania pościeli i akcesoriów, dodatkowe funkcje, takie jak przewijak,
  • - czy łóżeczko ma być wysokie, jakie ma mieć zabezpieczenia, jakie powinno mieć certyfikaty,
  • - czy materac ma znajdować się na poziomie podłogi, czy wyżej, itd.

Jak widać, jest to sporo pytań i w trakcie zbierania odpowiedzi mogą pojawić się kolejne. Rodzice, którzy planowali dziecko z wyprzedzeniem, mogą być bardziej przygotowani do wyposażenia dziecięcego pokoju. Ci, dla których wiadomość o ciąży była niespodzianką, czasami muszą najpierw uporządkować wiele innych spraw w swoim życiu, dotyczących choćby kwestii mieszkalnych. To sprawia, że temat "kiedy kupić łóżeczko" i jakie wybrać, schodzi na dalszy plan. Dopiero po zajęciu się ważniejszymi kwestiami można do niego wrócić.

Czy warto kupić łóżeczko wcześniej?

Niektórzy (przyszli) rodzice decydują się na zakup mebli do pokoju dziecięcego krótko po tym, jak dowiedzą się o ciąży. Czy warto kupić łóżeczko wcześniej?

Doświadczeni rodzice, którzy wychowali po kilkoro pociech, podpowiadają, że o zakupach dla dziecka warto zacząć myśleć nie wcześniej, niż po zakończeniu pierwszego trymestru ciąży. Wynika to po części z popularnych u nas przesądów, ale również z faktu, że to w drugim trymestrze poznajemy płeć dziecka. Wiedząc, czy spodziewamy się chłopca, czy dziewczynki, możemy lepiej dopasować wyposażenie jego pokoju.

Choć łóżeczka dla niemowlaków często mają neutralną formę, to jednak dla pewności lepiej poczekać z planowaniem zakupów. Wcześniej można dodać produkty, które nam się podobają do wirtualnych koszyków, albo zapisać do nich linki i wrócić na zakupy gdy będziemy znać płeć dziecka.

Kupno łóżeczka na ostatnią chwilę

Drugi biegun to rodzice, którzy decydują się na zakupy na krótko przed narodzinami dziecka lub nawet niedługo po nich. Dla nich odpowiedź na pytanie kiedy kupić łóżeczko dla dziecka jest prosta: jak najpóźniej. Takie podejście ma swoje plusy i minusy. Z jednej strony, do czasu porodu zwykle nabiera się już pewności, jak ma wyglądać strefa snu dziecka i wie się, jakich łóżeczek w związku z tym szukać.

Z drugiej strony, zawsze istnieje pewne ryzyko, że dzidziuś zechce pojawić się na świecie wcześniej, niż zapowiedzieli lekarze. W sytuacji, gdy łóżeczko jest potrzebne na już, łatwiej o decyzję, której później będzie się żałować.

Kolejna kwestia, o której warto pamiętać: czasami mamy ciężko znoszą ostatni okres ciąży. Spacery po sklepach, a nawet długie sesje zakupów online bywają dla nich wyczerpujące. O ile tata nie zechce wziąć na siebie całej odpowiedzialności za zakup łóżeczka, wspólne poszukiwania mogą niepotrzebnie męczyć.

Czasami zdarza się, że po wniesieniu i złożeniu kupionego łóżeczka rodzice zmieniają zdanie i decydują się na inne rozwiązanie. Bywa też, że na jaw wychodzą jakieś wady i łóżko trzeba reklamować. Kupienie go na ostatnią chwilę sprawi, że ten proces będzie odbywał się w niepotrzebnym stresie. Lepiej jest więc zrobić to nieco wcześniej — na przykład na miesiąc przed planowanym terminem porodu. Da to również dodatkowy czas na skompletowanie pościeli, a nawet dopasowanie reszty aranżacji pokoju.

Kiedy kupić łóżeczko — podsumowanie

Nie ma jednoznacznej odpowiedzi na pytanie, kiedy kupić łóżeczko dla noworodka. Jednak na pewno nie warto się z tym bardzo śpieszyć ani zostawiać tego na ostatnią chwilę. Rozsądnie będzie pomyśleć o tym zakupie między 4. a 8. miesiącem ciąży. Pozwoli to na dopasowanie łóżeczka do pokoju, w którym ma stać i przygotowanie go na moment, w którym dziecko będzie gotowe do korzystania z niego.