Jak wybrać idealne łóżeczko dla niemowlaka?

Rodzice przygotowujący się do przyjścia na świat dziecka mają długą listę spraw do załatwienia. Odpowiedź na pytanie, jakie łóżeczko dla niemowlaka wybrać jest jedną z najważniejszych. W końcu jest to miejsce, w którym maluch w pierwszym okresie swojego życia będzie spędzał najwięcej czasu. Jeśli też właśnie planujesz wyposażenie dziecięcej sypialni, nasz poradnik da Ci kilka cennych wskazówek dotyczących wyboru łóżeczka.

Łóżeczko dla niemowlaka — jakie wybrać i czym kierować się przy wyborze?

Łóżeczko dla niemowlaka to nie kolejny mebel do domu. Choć rozmiarowo niewielkie, jego znaczenie jest ogromne, ponieważ dba o komfort i bezpieczeństwo Twojego dziecka. Oferta łóżeczek na rynku jest dzisiaj ogromna, co tym bardziej nie ułatwia zakupu. Żeby wybrać dobrze, warto zwrócić uwagę na następujące kwestie:

  • - wielkość pomieszczenia, w którym stanie łóżeczko — od tego będzie zależał dobór rozmiaru (więcej o tym poniżej);
  • - jak długo łóżeczko będzie wykorzystywane — jeśli ma służyć dziecku również gdy podrośnie, warto wybrać model ze zdejmowanym bokiem lub wyjmowanymi szczebelkami — pozwoli to wygodnie korzystać z niego kilkulatkowi;
  • - gdzie ma być przechowywana pościel — niektóre z łóżeczek nie mają pojemników na pościel. W mniejszych pokojach taka szuflada może być ważnym udogodnieniem. Poza pościelą można chować do niej inne dziecięce akcesoria;
  • - jakie jeszcze funkcje ma spełniać łóżeczko — na rynku są modele na płozach, które pozwalają zamienić łóżko w kołyskę. Inne są na kółkach, co ułatwia przestawianie ich np. z dziecięcej sypialni do pokoju dziennego. Jeszcze inne są wyposażone w dodatkowy przewijak;
  • - czy łóżeczko ma być dostawiane do łóżka rodziców — takie modele mają z reguły wyjmowane boczne ścianki albo w ogóle nie posiadają jednego boku, żeby łatwiej było przystawić je do dużego łóżka.

Jaki wymiar łóżeczka dla niemowlaka?

Jeśli zastanawiasz się, jaki wymiar łóżeczka dla niemowlaka wybrać, wybór nie jest duży. Łóżeczka dostępne są w standardowych rozmiarach 120 × 60 cm i 70 × 140 cm.

Rozmiar 120 x 60 cm wystarcza zwykle do drugich, trzecich urodzin dziecka. Sprawdza się, gdy pokój dziecięcy jest niewielki — takie łóżko nie zajmie w nim zbyt dużo miejsca. Łóżeczko 120 x 60 cm jest dobrym pomysłem również wtedy, gdy rodzice planują mieć w niedalekiej przyszłości drugie dziecko. Kiedy starszy maluch wyrośnie ze swojego małego łóżka, będzie mógł oddać je rodzeństwu.

Łóżeczko w rozmiarze 140 x 70 cm wystarcza na dłużej, bo do piątego, a nawet szóstego roku życia. Da się go przerobić na mały tapczanik, który będzie służył jeszcze przedszkolakowi. Jeśli pokój dla dziecka jest na tyle duży, by pomieścić takie łóżeczko, będzie to dobre rozwiązanie dla rodziców, którzy nie chcą często wymieniać mebli.

Jakie łóżeczko dla dziecka jest najbezpieczniejsze?

Niezwykle istotną kwestią przy wyborze dziecięcego łóżka jest bezpieczeństwo. Dlatego warto zwrócić uwagę na materiał, z jakiego jest wykonane. Za najbezpieczniejszy wybór uważa się drewno, które zostało pomalowane bezpieczną farbą z atestem. Przyjrzyj się też, czy ranty łóżeczka są starannie wykończone i gładkie, a szczebelki rozstawione na tyle wąsko, by maluch nie wsadził między nie główki. Powinny być zamocowane na tyle mocno, by wytrzymały zabawy dziecka, czyli m.in. ich szarpanie.

Jakiej firmy łóżeczko dla niemowlaka wybrać?

Wiesz już, jakie są wymiary łóżeczek dla niemowląt, jakie łóżeczko dla dziecka wybrać. Pozostaje jeszcze pytani: gdzie je kupić. Najlepszym wyborem będzie na pewno sklep, który specjalizuje się w dziecięcych meblach. Dzięki temu zyskasz pewność, że obsługa profesjonalnie doradzi Ci w wyborze i podpowie, jakie łóżeczko dla noworodka będzie najlepsze w Twoim przypadku. W takich miejscach można też liczyć na pomoc w doborze materaca, a nawet wybrać pościel do łóżeczka.

W Love For Sleep z pasją podchodzimy do urządzania dziecięcych sypialni. Wszystkie łóżeczka, materace i dodatki z naszej oferty są przez nas starannie testowane i sprawdzane pod kątem wygody, bezpieczeństwa i nienagannego stylu. Naszą misją jest dostarczać najlepsze łóżeczka w przystępnych cenach. Sprawdź, jakie łóżeczka dla noworodka mamy w ofercie — z pewnością się w nich zakochasz, tak jak my!