Jak nauczyć noworodka spać w łóżeczku?

Jeżeli preferujesz co-sleeping to świetnie! Nie ma nic złego w spaniu razem z niemowlęciem. A może zastanawiasz się, właśnie jak nauczyć noworodka spać w łóżeczku ustawionym w Twojej sypialni lub w jego pokoju? To również właściwe podejście. Sen odgrywa kluczową rolę w życiu rozwijającego się malucha. Dowiedz się, co powinno znajdować się w łóżeczku dziecięcym, a czego lepiej unikać, by zapewnić noworodkowi zdrowy i bezpieczny sen. Zobacz również, jak nauczyć niemowlaka spać w łóżeczku.

Jak ważny jest sen dla dziecka?

Zanim przyjmiemy do części praktycznej, w której dowiesz się jak nauczyć niemowlę spać w łóżeczku, w pierwszej kolejności zobacz, jak ważny jest sen w jego życiu. Zdrowy noworodek jest w stanie przesypiać nawet 16 do 20 godzin na dobę. Początkującym rodzicom ciężko sobie wyobrazić spędzanie całego tego czasu razem, blisko dziecka. I chociaż są różne metody zachowania bliskości (np. noszenie w chuście), wygodne ułożenie dziecka w okresie drzemki w bezpiecznym, własnym łóżeczku pozwoli mu na regeneracyjny, niczym niezakłócony sen, a jak wiadomo, przekłada się on również na komfort rodzica!

Spanie niemowlęcia w łóżeczku, czy w innym bezpiecznym miejscu wspiera organizm  w regeneracji, sprzyja wzrostowi, pomaga w rozwoju układu nerwowego i wspiera zdolności motoryczne. Maluch codziennie odkrywa świat, doświadcza wielu nowych bodźców - musi być do tego wypoczęty.

 Najczęstsze problemy podczas zasypiania u dziecka

Wielu rodziców ciągle próbuje, ale nie wie, jak nauczyć zasypiać niemowlę w łóżeczku. Problemy z zasypianiem i częste wybudzanie się mogą mieć wiele powodów:

- maluch może nie chcieć zasypiać i  będzie się wybudzać z uwagi na typowedla rozwoju układu trawienia kolki,
- niemowlę może być przebodźcowane,
- noworodkowi może być za ciepło, zbyt zimno, niewygodnie,
  może mieć odparzenia lub mokrą pieluchę,
- męczą go wzdęcia, ma zatwardzenie, dziecko jest głodne,
- nie ma odpowiednich warunków do zasypiania: jest za głośno, za dużo osób w pomieszczeniu, jest rozproszone.

  Dlaczego dziecko nie chce spać w łóżeczku?

  Zdarza się, że to właśnie nieodpowiednie ubranie, zbyt ciepła kołderka lub kocyk i niewygodny materac powodują zbyt częste wybudzanie i trudności w zasypianiu. Jeżeli niewolę nie chce spać w łóżeczku, ale w każdym innym miejscu śpi bardzo dobrze, może to świadczyć o konieczności przyjrzenia się jakości materaca i bielizny pościelowej. Spanie niemowlaka w łóżeczku w ciągu dnia jest jednym z najlepszych miejsc na drzemkę. Solidne szczebelki łóżeczka chronią malucha przed upadkiem i dają rodzicowi pewność, że jest bezpieczne podczas snu.

  Jak ułożyć noworodka w łóżeczku, by spało spokojnie i było w tym czasie bezpieczne? Pierwszym z ważniejszych elementów, o jakie warto zadbać, szczególnie podczas pierwszych dni życia dziecka, jest eliminacja wszelkich kołder i narzut, które mogą zasłonić noworodkowi buzię podczas snu. Tak małe dziecko nie jest jeszcze w stanie samodzielnie ściągnąć sobie materiału z twarzy, więc obszerna kołderka jest potencjalnie niebezpieczna.

  Czym przykryć niemowlę w łóżeczku? Jeżeli maluch ma szczególny problem z zasypianiem, może wybudzać go np. fizjologiczny odruch moro. Najbezpieczniejszą opcją na zapewnienie komfortu termicznego podczas snu i jednocześnie ograniczenie wykonywania spontanicznych ruchów rączek jest spowijanie niemowlęcia. Dziecko w łóżeczku opatulone w tzw. rożek, w kocyk bawełniany powinno spać dłużej i jednocześnie nie jest zagrożone uduszeniem przez nadmiar materiału. Zrezygnuj z miękkich poduszek, możesz zainwestować w specjalny kokon, który włożysz do łóżeczka i tym samym ograniczysz zbyt dużą przestrzeń, poprawiając jednocześnie komfort snu dziecka.

  Nie mniej ważnym elementem ułatwiającym spanie w łóżeczku jest inwestycja w dobrej jakości mebel z wygodnym materacem. Zainwestuj w łóżeczko dziecięce z wysokiej jakości materiałów. Musi być solidne i stabilne, pomalowane nietoksyczną farbą. Na początku dobrze jest zainwestować  łóżeczko 120x60 cm, niemniej są również zwolennicy nieco większych gabarytów. łóżeczko 140x70 cm wystarczy dziecku na nieco dłużej. 

  W naszej ofercie znajdziesz bezpieczne i estetyczne łóżeczka dziecięce. Jeżeli od samego początku będziesz odkładać malucha na czas snu do własnego łóżeczka, możesz mieć pewność, że szybko przyzwyczai się do takiej metody spania. Łóżeczko możesz postawić blisko swojego łóżka, dzięki czemu będzie czuło Twoja bliskość, a i wstawanie na nocne karmienie będzie dla Ciebie wygodniejsze. Moc samodzielnego zasypiania dziecka tkwi w rutynie!