Wyposażenie łóżeczka dla noworodka

Spodziewasz się nowego członka rodziny i zastanawiasz się, jak dobrać wyposażenie łóżeczka dla noworodka? Jeśli masz już za sobą zakup łóżeczka, czas na dobranie do niego akcesoriów. W tym artykule podpowiemy Ci, jaki materac będzie najlepszy, czy pościel jest rzeczywiście potrzebna noworodkowi i co jeszcze może przydać się w dziecięcej sypialni. 

Kiedy przygotować łóżeczko dla noworodka?

Większość rodziców decyduje się na zakup łóżeczka dla noworodka między 2 a 3 semestrem ciąży. To czas, kiedy przyszła mama ma zwykle jeszcze siłę na zakupy. Kilkanaście tygodni zapasu, który pozostaje do porodu, pozwala na staranny wybór, złożenie łóżeczka i ewentualne reklamacje i wymiany, jeśli coś okaże się uszkodzone lub zmieni się koncepcja wystroju. Mając gotowe łóżko, które jest centralnym punktem dziecięcego pokoju, dużo łatwiej jest dobrać kolejne akcesoria. Warto zachować tę kolejność: zakup łóżeczka, a następnie dobór pozostałego wyposażenia, jak materac, pościel itd. 

Co powinno być w łóżeczku noworodka? 

Tym, co na pewno powinno znaleźć się w łóżeczku malucha jest bezpieczny i wygodny materac. Po jego zakupie warto dopasować do niego również ochraniacz na materac, który zapobiegnie przeciekom z pieluszki. Poza tym, na pierwszym etapie życia dziecka nie trzeba wkładać do łóżeczka innych przedmiotów. Niektórzy specjaliści odradzają nawet stosowanie dodatkowej pościeli. Dziecko wystarczy ciepło i wygodnie ubrać do spania, ewentualnie zawinąć je w rożek niemowlęcy lub dziecięcy, bezpieczny śpiworek. Wszelkie kołdry i poduszki rozłożone po całym łóżeczku zmniejszają dopływ świeżego powietrza, poza tym istnieje ryzyko, że dziecko naciągnie je sobie na twarz. Noworodek nie potrzebuje poduszek, by wygodnie spać — o jego podparcie powinien zadbać materac. 

Jaki materac wybrać dla dziecka? 

Dla najmłodszych dzieci polecane są materace z syntetycznym wypełnieniem, takim jak oddychająca pianka. Naturalne wypełnienie grozi reakcjami alergicznymi. Zalecana twardość materaca to ta średnia — dobry materac dla noworodka powinien lekko uginać się pod naciskiem i szybko wracać do poprzedniego kształtu. Oczywiście kluczowe jest dopasowanie rozmiaru materaca do łóżeczka — aby oszczędzić sobie pomyłek i zwrotów można rozważyć zakup łóżeczka z materacem w zestawie. Dobrze, jeśli osłona materaca wykonana jest z hipoalergicznego materiału, bezpiecznego dla delikatnej skóry dziecka. Przy zakupie warto też zwrócić uwagę na to, czy produkt posiada wymagane atesty i certyfikaty bezpieczeństwa

Na czas ząbkowania — ochraniacz na szczebelki 

W okolicach 6 miesiąca życia niemowlęta zwykle zaczynają ząbkować i gryźć to, co znajduje się w ich najbliższym otoczeniu. Warto mieć to na uwadze i sprawdzić, czy łóżeczko, które kupujemy, ma w zestawie ochraniacze na szczebelki do łóżeczka. To nakładki wykonane z miękkiego tworzywa, których nie trzeba specjalnie montować, wystarczy je wcisnąć, a same dopasowują się do kształtu szczebelków. Do większości łóżeczek sprzedawanych w naszym sklepie dodajemy takie ochraniacze gratis.

Kiedy można wprowadzić pościel i kocyki? 

Kołderka i poduszka zalecana jest dla niemowląt po ukończeniu 8 miesiąca życia. Wcześniej wystarczy wspomniany rożek lub śpiworek. Poduszka powinna być płaska i posiadać antyalergiczne wypełnienie. Podobnie kołdra, najlepsza będzie lekka i obszyta bawełną. Prześcieradło do łóżeczka musi być bardzo dobrze dopasowane do materaca, z gumką, która sprawi, że będzie dobrze przylegać, a maluch nie zdoła go wyciągnąć. Zarówno prześcieradło, jak i pościel powinny być wykonane z wysokiej jakości bawełny, najlepiej pochodzącej z ekologicznych upraw. Nieco większym dzieciom przyda się w łóżeczku również kocyk bawełniany, który znajduje zastosowanie również w wózku. W naszej ofercie znajdziesz piękne i delikatne dla skóry kocyki z miękkiej bawełny.

Podsumowanie 

Jak przygotować łóżeczko dla noworodka? Z wyprzedzeniem... i z umiarem. Najważniejszym elementem będzie dopasowany materac i wodoodporna osłona. Do spania wystarczy rożek lub specjalny śpiworek. Pozostałe przedmioty są na tym etapie zbędne. W czasie ząbkowania warto nałożyć na szczebelki łóżeczka specjalne ochraniacze, a kilka miesięcy później, w okolicach 9. miesiąca życia malucha można zacząć wprowadzać pościel — poduszki i kołderki obleczone delikatną, naturalną pościelą.

Zakup łóżeczka ciągle jeszcze przed Tobą? W naszym sklepie znajdziesz piękne i funkcjonalne łóżeczka dziecięce w dwóch najpopularniejszych rozmiarach: 

Sprawdź naszą pełną ofertę i dobierz idealne wyposażenie do sypialni Twojego malucha.