Jakie są wymiary łóżeczek dla niemowląt?

Jednym z najważniejszych czynników przy wyborze łóżeczka dla niemowlęcia jest rozmiar tego mebla. Jakie są wymiary łóżeczek dla niemowląt i jak dobrać rozmiar, aby zapewnić maluchowi wygodne i bezpieczne miejsce do snu? W tym artykule postaramy się odpowiedzieć na te pytania, przedstawiając najpopularniejsze rozmiary łóżeczek dla niemowląt i omawiając, w którym wypadku każdy z nich będzie najlepszym wyborem.

Dlaczego wybranie odpowiedniego łóżeczka dla niemowlaka jest takie ważne?

Wybór odpowiedniego łóżeczka dla niemowlaka to jedna z najważniejszych decyzji, jakie muszą podjąć młodzi rodzice. Dziecko spędza w nim przeciętnie 16 godzin na dobę, dlatego bardzo ważne jest, aby łóżeczko było wygodne, bezpieczne i dostosowane do potrzeb maluszka. W zależności od rozmiaru łóżeczka, dziecko może mieć więcej lub mniej przestrzeni do snu i zabawy, co ma wpływ na jego komfort i rozwój. Wybierając łóżeczko dla niemowlaka, należy także pamiętać o jego bezpieczeństwie – musi ono spełniać normy bezpieczeństwa i posiadać odpowiednie certyfikaty, co zapewni rodzicom spokój i pewność, że maluch jest w pełni chroniony.

Najpopularniejsze wymiary łóżeczek dla niemowląt

Na rynku dostępne są najróżniejsze łóżeczka, do małego pokoju dziecięcego, jak i do większych pomieszczeń, jednak te najpopularniejsze, standardowe rozmiary to 120 × 60 cm i 140 × 70 cm

Wymiary 120 × 60 cm są idealne dla małych pomieszczeń, w których łóżeczko zajmuje sporo miejsca. Jeśli Wasze mieszkanie jest niewielkie, a każda przestrzeń w nim jest na wagę złota, to rozmiar 120 × 60 cm będzie dla Was idealny. Łóżeczko o takich wymiarach jest również lżejsze i łatwiejsze do przenoszenia. Jednak trzeba pamiętać, że im mniejsze łóżeczko, tym szybciej dziecko z niego wyrasta i wkrótce trzeba kupować większe.

Łóżeczka o wymiarach 140 × 70 cm są nieco większe i cięższe, ale dają dziecku więcej przestrzeni do spania i zabawy. To dobry wybór dla rodziców, którzy mają więcej miejsca w pokoju dziecięcym. W takim łóżeczku dziecko będzie mogło spać z większym komfortem i swobodnie przewracać się w nocy. Łóżeczko o takich wymiarach służy dziecku dłużej. No właśnie – na jak długo? 

Rozmiary łóżeczek dla niemowląt a długość użytkowania mebla

Jeśli porównujesz oba wymiary łóżeczek dla dzieci, weź również pod uwagę to, jak przekładają się one na długość użytkowania mebla przez dziecko. 

Łóżeczko o wymiarach 120 × 60 cm zazwyczaj jest używane przez około 2 lata. Po tym czasie dziecko może wyrosnąć z łóżeczka i wymagać większego miejsca do snu i zabawy. W zależności od tempa rozwoju dziecka niektórzy rodzice decydują się na przejście na łóżko dziecięce już po pierwszym roku życia, a inni korzystają z łóżeczka aż do drugiego roku.

Łóżeczka 140x70 są zazwyczaj używane przez około 45 lat. Dzięki większej przestrzeni dziecko ma więcej miejsca do snu i zabawy, co jest szczególnie ważne w okresie, gdy dziecko jest bardziej aktywne i potrzebuje więcej swobody ruchów. Wybierając łóżeczko z dodatkowymi funkcjami, takimi jak regulacja poziomu materaca, wyjmowane szczebelki czy dodatkowe, drewniane barierki, które pozwalają zamienić łóżko w tapczanik, można wydłużyć okres użytkowania łóżka nawet do czasu pójścia do szkoły, czyli 6–7 roku życia. 

Warto jednak pamiętać, że każde dziecko rozwija się indywidualnie i nie ma jednoznacznej odpowiedzi na to, do jakiego wieku będzie się sprawdzał konkretny rozmiar łóżeczka. Ważne jest, aby monitorować rozwój i wzrost dziecka i dostosowywać wyposażenie pokoju dziecięcego do jego zmieniających się potrzeb.

Podsumowanie 

Wybierając wymiary łóżeczek dla dzieci należy kierować się dostępną w domu przestrzenią, ale brać też pod uwagę plany wymiany mebla. Jeśli zależy Wam na tym, by dziecko jak najdłużej korzystało z jednego mebla, większy rozmiar będzie odpowiednim wyborem. Jeśli jednak planujecie wkrótce powiększyć rodzinę o kolejnego malucha, wówczas łóżeczko 120x60 może sprawdzić się jako łóżeczko przechodnie pomiędzy rodzeństwem. Niezależnie od Waszych planów, przygotowaliśmy piękne, bezpieczne łóżeczka dziecięce w każdym z rozmiarów. Oferujemy komplety – łóżeczka z materacem, jak i same łóżeczka z dodatkowymi funkcjami, jak szuflady, trzy poziomy regulacji materaca, czy barierki, które pozwalają przekształcić w tapczanik większe łóżeczko.